Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

13. 9. 2016Tisková zpráva

Dojezd přes 400 kilometrů: Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě

Nejlepší ve třídě: O více než 25 procent delší dojezd než nejbližší konkurence. Sprinter: Zrychlení z 0 km/h na 50 km/h za pouhých 3,2 s. Hvězda výstavy: Světová premiéra na autosalonu v Paříži dne 29. září 2016.


Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě
Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě
Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě
Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě
Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě
Nový Opel Ampera-e – revoluce v elektromobilitě

Nový Opel Ampera-e definitivně eliminuje největší slabinu elektromobilů – omezený dojezd. Podle nového evropského testovacího cyklu NEDC (New European Driving Cycle), který se stává standardem pro porovnávání jízdního dosahu různých automobilů, dokáže nový elektromobil značky Opel snadno překonat magickou hranici dojezdu 400 kilometrů bez nutnosti dobíjet akumulátory (předběžné údaje dle NEDC). To staví nový Opel Ampera-e do úplného čela jeho segmentu. Například konkurenční BMW i3 (i v případě, že je vybaveno na přání dodávanou větší baterií 33 kWh) ujede podle NEDC jen 300 km. Nissan Leaf zvládne 250 km, Renault Zoe 240 km a VW e-Golf jenom 190 km. Nový Opel Ampera-e tak ujede nejméně o 25 procent více km než nejbližší konkurent a to z něj dělá doslova revoluční elektromobil.

V praxi se samozřejmě akční rádius v běžném provozu může lišit od hodnot dosažených v testovacím cyklu NEDC, protože do hry vstupují takové faktory, jako jsou charakter silnice, počasí, jízdní styl řidiče nebo zatížení vozu. I tak lze ale konstatovat, že v běžném provozu Ampera-e snadno překoná vzdálenost 300 km na jedno nabití. Novinka ze stáje automobilky Opel se poprvé oficiálně představí na autosalonu v Paříži dne 1. října 2016.

„S modelem Ampera-e nabízíme zákazníkům elektromobil vhodný pro každodenní nasazení v běžném provozu. Nový Opel Ampera-e bude na prvních trzích k dispozici od jara příštího roku. Opel Ampera-e není luxusem, není hračkou, není určen pro roli druhého vozu do rodiny... Opel dokazuje, že díky inovativním technologiím může být elektromobilita dosažitelná širokým vrstvám zákazníků a Opel tak demokratizuje elektromobilitu,“ říká šéf automobilky Opel Dr. Karl Thomas Neumann.

Celkem 4,17 m dlouhá Ampera-e nezaujme ovšem pouze svým dlouhým dojezdem. Poskytuje totiž také dost místa pro pohodlné cestování pěti pasažérů a zavazadlový prostor o velikosti 381 litrů, což je více, než dokáže nabídnout běžný vůz této velikostní kategorie. Tajemství prostorného interiéru se ukrývá v promyšlené integraci sady baterií do struktury vozu. Sada baterií je uložena pod podlahou a je prostorově přesně přizpůsobena tvarům vozu, takže nezabírá místo pro posádku či náklad. Sada baterií sestává ze 288 lithium-ionových článků s celkovou kapacitou 60 kWh – akumulátory byly vyvinuty ve spolupráci s renomovanou firmou LG Chem.

Požitek z jízdy: Sprinter, který umí rekuperovat energii

Nový Opel Ampera-e zaujme dynamickým zrychlením, ve kterém si nezadá se sportovními vozy. To je zásluha především mohutného točivého momentu 360 Nm, který je k dispozici jakmile se pootočí kola vozu. Kompaktní elektromobil zrychluje z 0 km/h na 50 km/h za pouhé 3,2 sekundy. Pružné zrychlení z 80 km/h na 120 km/h, které je velmi důležité pro bezpečné předjíždění, Ampera-e zvládne za pouhých 4,5 sekundy (předběžné údaje). Maximální rychlost je v zájmu co nejdelšího dojezdu elektronicky omezena na 150 km/h. Výkon trakčního elektromotoru činí 150 kW/204 k.

Ampera-e dokáže v určitých režimech jízdy i dobíjet svoje baterie – jakmile řidič v běžném modu „Drive“ uvolní pedál akcelerátoru a vůz jede setrvačností, začne motor fungovat jako generátor a rekuperuje energii do zpět akumulátorů. Brzdný účinek motoru se zvýší při volbě režimu „Low“, kdy se zintenzivní i rekuperace energie. Řidič může prostřednictvím „pádel“ na zadní straně volantu snadno navolit také režim maximální rekuperace „Regen on Demand“. Brzdný moment motoru v režimech „Low“„Regen on Demand“ je tak výrazný, že v běžném režimu nemusí řidič téměř vůbec používat pedál provozní brzdy.

Stále ve spojení: OnStar a integrace smartfonu

Skvělá digitální konektivita je další charakteristickou vlastností nového elektromobilu Opel Ampera-e, který dostal infotainment IntelliLink nejnovější generace i asistenční systém Opel OnStar, který nabízí mj. širokou škálu asistenčních služeb či výkonný Wi-Fi hotspot pro až sedm účastníků. Díky aplikacím Apple CarPlay a Android Auto je možné infotainment IntelliLink propojit s osobním smartfonem pasažérů, takže ti mají např. přístup ke své oblíbené hudbě.