Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

19. 2. 2014Tisková zpráva

ADAM ROCKS: Opel přenesl drsného ADAMA do reality

ADAM ROCKS kombinuje požitek z jízdy s otevřenou střechou s dobrodružným charakterem mini-crossoveru. ADAM ROCKS, který bude mít světovou premiéru na ženevském autosalonu budoucí měsíc (6. – 16. března), je nejnovějším přírůstkem modelové řady ADAM.
Opel ADAM ROCKS

Bude stát nad verzemi ADAM JAM, ADAM GLAM a ADAM SLAM, přičemž dále rozšíří téměř neomezené možnosti personalizace modelu ADAM a posílí jeho pozici šampiona v individualizaci mezi automobily. Studie ADAM ROCKS, představená v Ženevě před 12 měsíci se setkala s tak nadšenou reakcí publika, že nové vedení automobilky Opel rozhodlo o zavedení do sériové výroby. ADAM ROCKS se začne prodávat v létě tohoto roku.

Nejnovější přírůstek do portfolia značky Opel je automobil dlouhý 3,74 metra určený pro dobrodružství ve městě i mimo něj. Se standardně dodávanou elektricky ovládanou shrnovací plátěnou střechou Swing Top, výraznými plastovými prvky karoserie a o 15 mm zvýšenou světlou výškou otvírá ADAM ROCKS nový segment trhu - je to první malý třídveřový městský crossover s délkou pod 4 metry. Pro další individualizaci jeho kabiny vyvinuli designeři automobilky Opel nové stylistické prvky, dekorační polepy a potahy sedadel exkluzivně vyhrazené pro ADAM ROCKS. Kromě mnohých inovací, zvyšujících bezpečnost a komfort modelu ADAM (jako je např. systém Park Assist, který dokáže automaticky zaparkovat vůz) je ADAM ROCKS vybavený i infotainmentem IntelliLink nové generace. Tento systém umožňuje optimální integraci smartfonu s operačním systémem ANDROID nebo Apple iOS a využívání jeho rozličných funkcí - ADAM je nejlépe vybaveným malým automobilem z pohledu konektivity, a to za velmi přístupnou cenu.

ADAM ROCKS neprezentuje jen nový vzhled a „svaly“ ale i novou generaci pohonných jednotek pro modelovou řadu ADAM. Bude využívat nový tříválcový motor Opel 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo. Tento malý hi-tech agregát posouvá na novou úroveň laťku kultury chodu tříválcových motorů a dává výkon až 85 kW (115 k) v kombinaci s působivým maximálním točivým momentem 166 Nm. S mírnou normovanou spotřebou paliva jen 4,3 l/100 km je příkladně úsporný. Motor 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo se kombinuje s novou, vysoce účinnou a kompaktní 6-stupňovou manuální převodovkou, vyznačující se velmi přesným a snadným ovládáním.

„ROCKS posouvá model ADAM do nového teritoria,“ říká Dr. Karl-Thomas Neumann, předseda představenstva Opel/Vauxhall. „ADAM ROCKS je jedinečný svojí kombinací houževnatosti crossoveru a možnosti jízdy s otevřenou střechou. Stejně, jako všechny modely řady Opel ADAM je i ROCKS skutečným šampionem v individualizaci. Téměř každý ROCKS je jedinečný. A ve verzi ROCKS zůstává ADAM nejlépe vybaveným malým automobilem co do konektivity s množstvím inovací. Přináší i motor nové generace a převodovku nové generace s nejmodernějšími technologiemi. Ale to není vše – jsme hrdí na to, že náš tým dokázal za pouhých dvanáct měsíců transformovat studii ADAM ROCKS na jednu z významných sériových novinek ženevského autosalonu 2014.”Opel ADAM ROCKS

Navržený pro drsnou individualitu

Inspirací pro nový ADAM ROCKS byli agilní atleti nové sportovní disciplíny „parkour“, kteří využívají městské prostory jako sportoviště. Jeho karoserie vytváří nový sub-segment trhu – malý městský třídveřový crossover. Dosud nejkompaktnější srovnatelný model je o 40 cm delší. Robustní vzhled, vyšší postoj, svalnaté proporce i shrnovací textilní střecha Swing Top mají oslovit zákazníky, kteří hledají nové formy osobní svobody na vyšlapaných chodníčcích ve městech i za jeho hranicemi.

Základem energického postoje modelu ADAM ROCKS je o 15 mm zvýšená světlá výška v kombinaci s rozšířenými blatníky. Podvozkové komponenty byly modifikovány nebo nově odladěné – tlumiče pérování, geometrie zadní nápravy nebo řízení. K robustnějšímu vzhledu přispívají i standardní 17-palcová kola, resp. 18-palcová kola dodávaná za příplatek. Hliníkové disky se dají individualizovat pomocí nových dekoračních elementů (klipsů) v designu „Wild“ a různých barvách, exkluzivně vyhrazených pro model ROCKS.

Plastové ochranné prvky v antracitové barvě na karoserii dodávají modelu ADAM ROCKS „svalnatý“ vzhled. Přední lichoběžníková maska chladiče s chromovanou centrální lištou je zapuštěná do panelů karoserie, okolo předních reflektorů do mlhy/směrových světel a zadního světla do mlhy/couvacího světla jsou kontrastní, matně chromované prvky ve tvaru bumerangů. Také integrovaný zadní střešní spojler a denní světla z LED diod jsou součástí standardní výbavy. Stříbrné nájezdové štíty v předním i zadním nárazníku a výrazná chromovaná koncovka výfuku doplňují design exteriéru.

Nový ROCKS, který je stejně personalizovatelný jako jeho sourozenci, dokonale zapadá do řady šampiona v individualizaci. Pro personalizaci exteriéru má ROCKS stejný design “plovoucí střechy“ jako ADAM JAM, ADAM GLAM a ADAM SLAM, umožňující kombinovat různé barvy karoserie a střechy. S modelem ADAM ROCKS byly zavedeny nové barvy laku karoserie – např. sytě žlutá Goldbusters. Paleta laků nyní obsahuje 18 barev karoserie a 6 různých laků střechy.

Požitek z jízdy s otevřenou střechou pro město i venkov

ROCKS kombinuje robustní individualitu s požitkem z jízdy s otevřenou střechou. Standardní textilní střecha SwingTop umožňuje rychlý přístup k čerstvému vzduchu. Ovládá se elektricky pomocí tlačítka umístěného ve střední části stropního čalounění nad rámem čelního okna. Střecha se úhledně shrnuje dozadu k zadním sloupkům karoserie – a trvá to jen 5 sekund. Tento elegantní systém, vytvářející široký otvor ve střeše, nemá negativní dopad na tuhost karoserie nebo funkčnost vozu: Dveře i objem zavazadlového prostoru zůstávají plně zachované.

Celý modul textilní střechy je akusticky odladěný pro optimální zvukovou izolaci kabiny a robustní trojvrstvá střecha má ve střední vrstvě neoprenový sendvič, zabezpečující vodotěsnost a odolnost. Textilní střecha Swing Top se nabízí ve třech barvách – erné, tmavě hnědé Sweet Coffee a světle hnědé Light Oak.

Jedinečný interiér, nejlepší konektivita

Kabina modelu ROCKS má osobitý charakter - pro model ADAM ROCKS byly navrženy dvě nové, exkluzivní verze interiéru. Obsahují hlavní přístrojový panel, barvy sedadel a čalounění dveří a další prvky vnitřní výbavy – vše specifické pro malý městský průkopnický model. Jedna verze vznikla přímo na základě studie ADAM ROCKS, představené v loňském roce: Má elegantní sportovní sedadla a panely dveří potaženy kombinací látka/Morrocana v arašídové barvě, kožený volant, řadicí páku a páku ruční brzdy stejné barvy a dekorační polepy „Surf“. Druhá verze má sofistikovaný design Coffee Bean – sytě hnědá sedadla v  černé kabině osvěžují jejich jasně modré švy. Pro ADAM ROCKS jsou k dispozici téměř všechny individualizační prvky jako pro ostatní modely řady OPEL ADAM.

ADAM ROCKS je vybavený sofistikovaným infotainmentem Opel IntelliLink, který poskytuje tu nejlepší konektivitu a umožňuje využívat nejrůznější aplikace. Tento systém infotainmentu je plně kompatibilní s nejmodernějšími smartfony, využívajícími operační systémy ANDROID a Apple iOS. K systému vybavenému dotykovým monitorem s úhlopříčkou 7 palců (17,8 cm) a sedmi reproduktory lze připojit externí média přes USB. Integrovaný modul Bluetooth umožňuje připojení mobilního telefonu i audio streaming. Systém Opel IntelliLink pro model ADAM ROCKS zajišťuje navigaci s využitím aplikace BringGo i příjem podcastingu a rozhlasového vysílání z internetu přes aplikace Stitcher a TuneIn. Při integraci přístrojů Apple s operačním systémem iOS je k dispozici i hlasové ovládání SIRI EYES FREE. To umožňuje například čtení příchozích textových zpráv SMS syntetickým hlasem nebo diktování SMS bez nutnosti spouštění rukou z volantu. Bezpečná a snadno použitelná technologie IntelliLink je přitom dostupná za překvapivě výhodnou cenu, což z modelu ROCKS dělá malý automobil s nejlepší konektivitou na trhu, stejně, jako z jeho sourozenců modelové řady ADAM.

Nový motor 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo o výkonu 85 kW (115 k)

ADAM ROCKS vyjíždí s novým motorem Opel 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo, který vytváří nový standard při hodnocení kultury běhu ve třídě tříválcových motorů. Hlučnost a vibrace jsou nejnižší ze všech tříválcových motorů – a v mnoha oblastech dokonce překonává i většinu čtyřválcových motorů. Tříválec nové generace imponuje i vysokým točivým momentem 166 Nm při otáčkách jen 1800 min-1. K hlavním konstrukčním prvkům kompaktního celohliníkového motoru přeplňovaného turbodmychadlem patří přímé vstřikování paliva, variabilní časování sacích i výfukových ventilů, sběrné výfukové potrubí integrované do hlavy válců a vypínatelné vodné čerpadlo. Nový motor 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo je na výběr ve dvou výkonových modifikacích: 66 kW (90 k) a 85 kW (115 k). Spotřeba paliva jen 4,3 l/100 km představuje pro automobil se zážehovým motorem vynikající hodnotu. Nový motor doplňuje na horním konci nabídku zážehových agregátů pro modelovou řadu ADAM, dosud tvořenou trojicí čtyřválcových motorů s přirozeným plněním (1,2 l o výkonu 51 kW (70 k) s točivým momentem 115 Nm a dvě verze s objemem 1,4 l dosahující výkonů 64 kW (87 k) a 74 kW (100 k), obě s maximálním točivým momentem 130 Nm).

ADAM ROCKS si přiváží nejenom motor nové generace ale i novou převodovku. Obě verze motoru 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo se kombinují s novou 6-stupňovou manuální převodovkou kompaktního designu. Prioritou při jejím vývoji byla vysoká kvalita ovládání a komfortní a snadné řazení.

Po premiéře v Ženevě se ADAM ROCKS začne prodávat už začátkem léta, kdy budou zveřejněny ceny. Výroba v závodě Eisenach v Německu odstartuje v srpnu roku 2014.