Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

1. 7. 2013Tisková zpráva

ADAM našel EVU… a ne jednu!

Opel CS spolu s časopisem AutoDesign&Styling vyhlásil před časem mezinárodní designerskou soutěž „ADAM hledá EVU“ zaměřenou na volné skicování. Úkolem soutěžících bylo nakreslit ideální automobilovou „partnerku“ pro stylový minimodel Opel ADAM.
1. místo - Marcell Sebestyen2. místo - Lukáš Taneček3. místo - Vasilij KurkovZvláštní cena Nielse Loeba - Paulo Konno

Z více než čtyř stovek došlých prací vybírala nejlepší práce šestičlenná odborná porota složená z profesionálních designerů a zástupců pořadatelů, jejímž čestným předsedou byl Niels Loeb, šéfdesigner exteriéru modelu Opel ADAM.

Vítězem se nakonec stal návrh třiadvacetiletého Marcella Sebestyéna z Maďarska. Na druhém místě skončil 36-letý Lukáš Taneček z ČR a třetí místo porota přiřkla Vasiliji Kurkovovi (26) z Ruska. Zvláštní cenu čestného předsedy poroty Nielse Loeba si odnesl Paulo Konno (45 let) z Brazílie.

„Soutěž návrhářů ukázala, jak skvělým základem pro rozvíjení více či méně realistických nápadů a studií Opel ADAM je – jeho desetitisíce variací interiéru a exteriéru dělají z každého modelu unikát, právě tak, jako každý návrh modelu EVA byla unikátem,“ říká Pavel Šilha, generální ředitel českého a slovenského zastoupení automobilky Opel. „Nemůžeme předjímat, zda Opel bude někdy nějaký model EVA vyrábět, ale z došlých návrhů by určitě šlo dobře čerpat inspiraci!“

„Adam a Eva byli podle náboženského mýtu stvoření jako první muž a žena - a všichni lidé jsou jejich potomci. Podle mne by tedy modely Opel ADAM a EVA měly představovat začátek palety modelů Opel, ze kterých by symbolicky vznikaly všechny ostatní,“ vysvětluje svůj postup při tvorbě vítěz Marcell Sebestyén.

„Marcelův koncept míří na samý začátek segmentu mini-vozů, ještě pod model ADAM. Jeho návrh rozvíjí charakteristické designerské křivky značky Opel, což je dobře patrné například z tvaru denních LED světel,“ hodnotí vítěznou práci čestný předseda poroty Niels Loeb. „Marcelova práce mi trochu připomíná koncept Opel Trixx, vidím v ní moderní interpretaci elektromobilu.“

Zvláštní cenu čestného předsedy poroty si odnesl Brazilec Paulo Konno. „Adamova partnerka by měla mít výrazný design založený na jednom z jeho mnoha zajímavých tvarových řešení, ale pojednaný vlastním stylem,“ říká Paulo o svém návrhu.

„Paulův koncept mini-SUV modelu s odnímatelnou hard-střechou, díky které se může proměnit v otevřený kabriolet (podobně, jako např. koncept ADAM Rock) má robustní „svalnatý“ design, který boduje u široké skupiny zákazníků. Paulo prokázal velmi dobrý cit pro proporce a vizualizaci,“ vysvětluje Niels Loeb čím jej jeho návrh tolik zaujal.

Talentu stačí tužka a ubrousek…

Tužka, propiska, fixy, tablet, kvalitní papír, nebo jen papírový ubrousek v restauraci… skicovat lze vším a všude a těm nejlepším někdy stačí jen pár rychlých tahů a z papíru vystoupí působivé linie nového modelu. Brilantní designerské skici ukazují automobilový design v jeho nejčistší podobě a vyvinuly se v samostatnou uměleckou disciplínu – právě proto připravil Opel CS ve spolupráci s časopisem AutoDesign&Styling proto pro všechny, kdo sdílejí vášeň pro automobily a design, soutěž „ADAM hledá EVU“.

„Výběr nejlepších skic nebyl pro porotce vůbec snadný úkol. Většina prací byla na špičkové úrovni a selekce tak musela být opravdu nekompromisní. Nicméně věřím, že i ti, jejichž práce nakonec nebyly vybrány do finále, získali díky soutěži nové zkušenosti a možná zabodují v některé z příštích designerských soutěžích, v kterých hodláme pokračovat,“ shrnuje dojmy ze soutěže Radek Laube, šéfredaktor časopisu AutoDesign&Styling a organizátor soutěže.

Na vítěze soutěže „ADAM hledá EVU“ čeká mj. pozvání na zářijovou konferenci o automobilovém designu AutoDesign Prague (www.auto-design-prague.cz), kde se pravidelně setkávají přední světoví designeři.