Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

19. 6. 2013Tisková zpráva

První ve třídě: Opel ADAM nabízí interaktivní hlasové ovládání

Pro atraktivní minimodel Opel ADAM s infotainmentem IntelliLink je nyní k dispozici i Siri Eyes Free – jedinečný inteligentní asistenční systém od Apple, který řidiči odpovídá na vyslovené otázky.
ADAM Siri Eyes Free

Pomocí tlačítek na multifunkčním volantu mohou majitelé kompatibilního telefonu iPhone1 s operačním systémem iOS 6 využívat Siri Eyes Free pro ovládání řady funkcí, přičemž jejich pohled může zůstat nadále bezpečně upřený na silnici a ruce zůstávají na volantu. Siri Eyes Free je více než tradičním systémem hlasového ovládání – dá se totiž ovládat hlasem tak, jako by řidič vedl dialog s jinou osobou.

Aby se eliminovalo odvádění pozornosti řidiče, vylepšily firmy Apple a Opel dále funkčnost hands-free systému. V režimu Siri Eyes Free může řidič svůj Apple ovládat výlučně hlasem. Například na displeji mobilního telefonu se při používání v interiéru modelu ADAM nezobrazuje text konverzace Siri. To je jedno z důležitých konstrukčních opatření, které Apple a Opel zavedli v rámci implementace systému do vozu v zájmu maximální bezpečnosti.

Jedinečný systém Siri Eyes Free je od nynějška k dispozici bezplatně pro všechny verze modelu ADAM vybavených infotainmentem IntelliLink. Dá se samozřejmě doplnit i do již vyrobených vozů: Od července 2013 bude Opel poskytovat bezplatný upgrade software, který dovolí doplnění utility Siri Eyes Free dosavadního systému IntelliLink. Inovativně koncipovaný systém IntelliLink si majitelé mohou průběžně modernizovat novým software tak, aby byl vždy na takové úrovni, jako jejich prostředky mobilní komunikace. Majitelé modelu Opel ADAM mohou požádat o upgrade u svého autorizovaného prodejce Opel.

Pro aktivaci Siri v režime Eyes Free stačí, aby majitel modelu ADAM jednoduše připojil svůj přístroj Apple s operačním systémem iOS 6 k infotainmentu IntelliLink přes Bluetooth, provedl spárování a následně může tlačítkem na multifunkčním volantu aktivovat systém hlasového ovládání. Po aktivaci Siri Eyes Free nadále běží ostatní aplikace (např. BringGo) na pozadí. Během hlasového dialogu se systémem jsou hlasové pokyny pro navigaci nebo hudba umlčeny.

V modelech Opel ADAM vybavených systémem infotainmentu IntelliLink může řidič pomocí Siri Eyes Free:

  • Uskutečňovat telefonické hovory na čísla uložená v kontaktech telefonu iPhone
  • Přehrávat skladby z knihovny iTunes v telefonu iPhone bez skrolování v menu – řidič nemusí odpoutávat pozornost od řízení
  • Přehrávat, vytvářet a posílat zprávy iMessage, textové zprávy SMS nebo e-maily od libovolného autora a na čísla uložená v kontaktech mobilního telefonu
  • Vstupovat do kalendáře a přidávat poznámky, číst přicházející notifikace a konfigurovat připomínky.
  • Siri dokáže reagovat na jednoduché otázky, jako jsou např. dotazy na výsledky sportovních zápasů, informace o počasí nebo data státních svátků.

Kromě toho mohou systém Siri Eyes Free využívat i majitelé automobilů vybavených držákem FlexDock na horní části palubní desky. Stačí jednoduše vložit jakýkoli smartfon Apple do držáku (i iPhone 5) - a přes Siri Eyes Free lze hlasovými povely ovládat jiné aplikace Apple, včetně Apple Maps. Při používání navigace s využitím Apple Maps se řidič může např. zeptat: „Kde teď asi jsme?“ - a přes Siri Eyes Free dostane odpověď.

Další výhodou držáku Opel FlexDock je, že telefon iPhone se samočinně nabíjí bez zvláštního kabelu, takže se zabrání vybití baterie telefonu při používání v automobilu.

Všestranné schopnosti infotainmentu IntelliLink

Nový systém infotainmentu IntelliLink značky Opel, který se představil v modelové řadě ADAM, je kompatibilní s přístroji iPhone, iPad a iPod touch i se smartfony s operačním systémem Android. Systém IntelliLink v modelové řadě Opel ADAM disponuje funkcí TuneIn pro přístup k rozhlasovým stanicím z celého světa přes internet, navigační aplikací BringGo a aplikací Stitcher pro globální příjem podcastingu z internetu. Výhodou systému IntelliLink je že, umožňuje bezpečné využívání funkcí smartfonu připojeného přes Bluetooth nebo USB. Na barevném dotykovém monitoru s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 7“ (17,8 cm) se zobrazují a ovládají funkce připojeného smartfonu s operačním systémem Apple iOS nebo Android. Při tom je infotainment OpeI IntelliLink cenově velmi dostupný: Lze jej objednat za příplatek jenom 7500 CZK.

Modely ADAM JAM, ADAM GLAM a ADAM SLAM jsou standardně vybavené infotainmentem CD 3.0 BT s rádiem, CD-přehrávačem, integrovaným modulem Bluetooth pro telefonování s volnýma rukama a vstupem USB. Stejně jako systém IntelliLink je možné systém CD 3.0 BT se zdvojeným tunerem AM/FM doplnit přídavným tunerem digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Kvalitu reprodukce systému infotainmentu lze na přání vylepšit sadou Infinity Sound System s osmi reproduktory (včetně subwooferu).

1 Siri je zatím k dispozici jen v testovací verzi Beta pro telefony iPhone 4S, iPhone 5, tablety iPad (3. a 4. generace), iPad mini a přehrávač iPod touch (4. generace) a vyžaduje mobilní připojení k internetu. Siri nemusí být k dispozici ve všech jazycích nebo ve všech oblastech a rozsah funkcí se může v jednotlivých oblastech lišit. Používání je spojené s poplatky za datové služby mobilního operátora.