Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

19. 2. 2013Tisková zpráva

Opel: Čtyři světové premiéry na autosalonu v Ženevě

Opel na letošním autosalonu v Ženevě (pro veřejnost otevřeno od 7. do 17. března 2013) představí čtyři světové premiéry - nový kabriolet střední třídy Cascada, studie městského crossoveru ADAM ROCKS, studie soutěžního speciálu ADAM R2 a  Zafira Tourer s novým turbodieselem 1.6 CDTI budou odhaleny na tiskové konferenci značky Opel, která se uskuteční 5. března 2013 v 9:00 h v hale 2 výstaviště Palexpo.
Opel Cascada Convertible

S elegantním čtyřmístným kabrioletem Cascada Opel přichází s atraktivní a dostupnou alternativou do segmentu obsazeného dražšími kabriolety střední prémiové třídy. S atletickými proporcemi a shrnovací textilní střechou prezentuje studie crossoveru ADAM ROCKS možné alternativy dalšího vývoje jedinečného modelu ADAM. Závodní speciál ADAM R2 je připravený pro nasazení do seriálu automobilových soutěží již v této sezoně. Dokladem avizované komplexní obnovy portfolia motorů značky Opel je nová rodina vznětových agregátů střední objemové třídy. Motor 1.6 CDTI ECOTEC nové generace bude mít v Ženevě premiéru pod kapotou kompaktního vanu Zafira Tourer.

Malý městský lifestylový model ADAM vzbudil velkou pozornost už při své premiéře na podzim loňského roku a následně při nedávném uvedení na první evropské trhy. V Ženevě ADAM demonstruje další z technologických vymožeností – jeho unikátní infotainment IntelliLink dostal systém hlasového ovládání Siri Eyes Free a další aplikace, jako například systém TuneIn pro globální příjem rozhlasových stanic z internetu.

Světová premiéra: Opel Cascada – elegantní kabriolet střední třídy pro celý rok

Nový Opel Cascada je stylový čtyřsedadlový kabriolet s prodlouženou siluetou a sofistikovanou textilní střechou vysoké kvality. Cascada doplňuje nabídku značky Opel na jejím horním konci nejenom díky svojí velikosti (délka: 4,70 m), ale i díky škále vyspělých technologií a prémiových prvků.

Cascada má výborné dynamické jízdní vlastnosti zásluhou neobyčejně pevné karoserie, vyspělé přední nápravě HiPerStrut a adaptivního mechatronického podvozku FlexRide. Všichni pasažéři si mohou vychutnávat požitek z jízdy v otevřeném voze díky elektricky ovládané textilní střeše, která se po zmáčknutí tlačítka samočinně otevře za 17 sekund, a to i za jízdy rychlostí až 50 km/h. Střechu lze u stojícího vozu ovládat i dálkovým ovladačem.

Zavazadlový prostor kabrioletu Cascada má základní objem 380 litrů (při natažené střeše), což dokládá, že půvab a každodenní praktičnost se mohou dobře doplňovat. Přepravní kapacitu lze zvětšit pomocí systému FlexFold, který umožňuje sklopit opěradla zadního sedadla, dělená v poměru 50:50 – tento prvek není k dispozici v kabrioletech se skládací pevnou střechou.

Komfort a bezpečnost posádky zvyšují prémiové prvky, jako jsou např. automatické podavače bezpečnostních pásů, kožené čalounění Nappa nebo ventilovaná ergonomická přední sedadla. I přes velmi bohatou standardní výbavu bude mít Opel Cascada dostupnou cenu a na trhu se Cascada objeví už v dubnu tohoto roku.

Světová premiéra: Studie ADAM ROCKS – svoboda v nejindividuálnější podobě

Lifestylový Opel ADAM je skutečným šampionem individualizace – a nejlépe vybaveným malým automobilem v oblasti integrace mobilního telefonu a využívání externích médií. Ale tím to pro Opel ještě nekončí – na ženevském autosalonu Opel ukáže možnosti další individualizace řady ADAM a představí studii městského mini-crossoveru ADAM ROCKS. Se svými „svalnatými“ proporcemi, dravým designem a shrnovací textilní střechou otvírá ADAM ROCKS dveře do nového segmentu trhu.

Studie ADAM ROCKS byla vytvořená pro lidi, kteří hledají osobní svobodu mimo „vyšlapané chodníky“. Tvůrci studie se nechali inspirovat městskými parkourovými atlety. Oproti sériovému modelu je studie o něco vyšší, má širší rozchod, robustnější a kompaktnější vzhled. Sebevědomý vzhled studie dlouhé 3,70 m dotváří prominentní struktura masky chladiče, světlomety z LED diod a směrová světla ve tvaru bumerangu. Individualitu designu umocňují velká kolesa rozměru 18 palců s barevnými dekorativními elementy.

Pocit osobní svobody, který ADAM ROCKS poskytuje, umocňuje i elektricky ovládaná shrnovací textilní střecha, která dovoluje nerušený výhled na oblohu. Textilní díl vyplňuje celou šířku a délku střechy až po zadní sloupky karoserie. Střecha je „inteligentní“ – speciální systém monitoruje počasí přes dotykový barevný displej systému IntelliLink a na základě informací o blížící se změně počasí se aktivuje automatické zatažení střechy.

Světová premiéra: ADAM Rally R2

Opel se oficiálně vrátil do motoristického sportu s programem ADAM „Cup“ v listopadu roku 2012. Na ženevském autosalonu nyní Opel představí novou závodní verzi malého lifestylového automobilu připraveného podle propozic FIA R2. Speciální komponenty karoserie ze sportovní řady Opel OPC, rychloupínače kapoty a víka zavazadlového prostoru či ochranné štíty pod předním a zadním nárazníkem zvýrazňují sportovní charakter tohoto rallyového speciálu.

Pod karoserií se skrývá ryzí high-tech - ADAM R2 je poháněn čtyřválcovým motorem ECOTEC 16V o objemu 1,6 l s variabilním časováním ventilů, který v závodní konfiguraci disponuje výkonem asi 136 kW (185 k) a jeho točivý moment vrcholí na hodnotě zhruba 190 Nm. Podvozek je speciálně vyladěný pro asfalt a šotolinu. Brzdová soustava se 4-pístkovými kotoučovými brzdami Brembo na přední nápravě, regulací tlaku brzd zadní nápravy a „fly-off“ hydraulickou ruční brzdou působící na zadní kola zaručuje excelentní zpomalování.

Kabina speciálu ADAM R2 obsahuje všechny prvky profesionálního závodního automobilu. Výbava zahrnuje integrovanou bezpečnostní strukturu, sportovní sedadla SPARCO Competition (kompatibilní s ochranným systémem řidiče HANS), kokpit s LCD indikátorem zařazeného rychlostního stupně, palubní počítač navigátora MONIT, centrální ovládací panel, lampu na čtení map či integrovaný hasicí systém.

Po homologaci bude ADAM R2 špičkovým vozem pro soukromé jezdce startující v národních šampionátech v automobilových soutěžích.

Světová premiéra: Nový Opel Zafira Tourer 1.6 CDTI – nejúčinnější turbodiesel

Opel na autosalonu v Ženevě představí (v modelové řadě Zafira Tourer) nový motor 1.6 CDTI ECOTEC, nejčistší vznětový motor v historii značky. Čtyřválcový turbodiesel vybavený technologií selektivní katalytické redukce „BlueInjection“ SCR značky Opel už dnes plní přísné limity budoucí emisní normy Euro 6.

V modelové řadě Zafira Tourer má motor 1.6 CDTI ECOTEC nové generace výkon 100 kW (136 k) a jeho točivý moment dosahuje hodnoty 320 Nm, přičemž vyniká nízkou spotřebou paliva jen 4,1 l/100 km a velmi nízkými emisemi CO2 jen 109 g/km. Žádný jiný kompaktní van na trhu neposkytuje tak působivou kombinaci vysokého výkonu, maximální rychlosti (193 km/h) a příznivé spotřeby paliva.

Nový motor 1.6 CDTI ECOTEC je etalonem nejenom v oblasti měrného výkonu a měrného točivého momentu, ale i v oblasti kultury běhu a vyniká malou hlučností a malými vibracemi. Tento motor nové generace i jeho inovativní řídicí jednotka byly kompletně vyvinuty v rámci koncernu GM – na vývoji se podílely týmy konstruktérů z Turína, Rüsselsheimu a z USA.

ADAM IntelliLink – nyní s hlasovým ovládáním Siri Eyes Free

Opel ADAM je nejlépe vybavený malým automobil z hlediska konektivity a využívání externích médií. Jeho infotainment IntelliLink je kompatibilní s mobilními telefony iPhone s operačním systém iOS a smartfóny s operačním systémem Android. Se systémem hlasového ovládání Siri Eyes Free (pro telefony iPhone využívající operační systém Apple iOS 6) a aplikacemi jako např. TuneIn pro příjem rádia po internetu ADAM dále posiluje svoji pozici technologického lídra v oblasti infotainmentu. Systém Siri Eyes Free zvyšuje bezpečnost a komfort řízení.

Funkce TuneIn přináší do kabiny celý svět mezinárodních rozhlasových stanic: Uživatelé aplikace si mohou naladit na 70 000 rozhlasových stanic a více než 2 miliony programů vysílaných v režimu „program on-demand“.

Pro systém IntelliLink jsou k dispozici i další aplikace, jako např. Stitcher pro globální podcasting z internetu nebo BringGo pro navigaci po celé Evropě. Všechny funkce se přehledně zobrazují na dotykovém displeji systému IntelliLink s úhlopříčkou 7 palců (17,8 cm).